ASTROVÍKEND – Slovanský den (21.4.2018, Brno)

banner - 2018-04-21 Astrovikend Brno

 
V rámci ASTROVÍKENDU (21.-22. 4. 2018) v Brně
připravujeme Slovanský den

 41. brněnský ASTROVÍKEND
LUŽÁNKY – Středisko volného času, Lidická 50, Brno
Učebna č. 13 se zvýhodněným vstupným 80 Kč na celý den
Celý program Astrovíkendu: www.astrovikend.cz

Hlavní témata Slovanského dne, 21. 4. 2018:

Návrat ke kořenům – Starověké symboly a rituály – Obnova Slovanství v dnešní době – Slovanské Občiny – Slovanský světonázor skrytý v naší řeči – Slovanská symbolika, astrologie a kalendář…

 
Program Slovanského dne:

  • Mojmír Mišun: Obnova Slovanství v dnešní době – Slovanské Občiny
  • Zdeslav: koncert slovanské hudby
  • Eduard Sabo: Rodina, základ života
  • Jaroslava Grobcová: Dějiny Moravy do doby zničení Velké Moravy – beseda
  • Zdeněk Říha: Slovanský světonázor a jeho odraz v naší řeči
  • Julie Holíková: Výchova dětí podle slovanské tradice
  • Vladan Kocián: Staroslověnská bukvice, obrazové písmo pro vhled do života
  • Jiří Karásek: Uspořádání společnosti starých Slovanů
  • Petr Šteflíček: Nacítění tajemného Altaje

 
Podrobný program Slovanského dne:

9.15 h.: Mojmír Mišun: Obnova Slovanství v dnešní době – Slovanské Občiny

Žili jsme v době Velké Moravy svobodným životem, v našich velkých Državách a podle našich Véd. Tehdy jsme znali a předávali živý odkaz naší Slovanské Kultury. Dokázali jsme žít vyváženým harmonickým způsobem života s okolím podle Konů stavby Vesmíru a udržovat naší Védskou tradici.
Je nanejvýše moudré v době úpadku Západní civilizace připomenout si své kořeny a kulturní odkaz Předků, na jejichž základech můžeme uzdravit svoji slovanskou budoucnost i budoucnost na Midgard-Zemi.

10.15 h.: Zdeslav: koncert slovanské hudby

Pásmo vlastní autorské tvorby slovanských textů písní a jejich zhudebnění.

11:15 h.: Eduard Sabo: Rodina, základ života

Rodina je začiatok nášho života, je to jeho základ. V rodine, sa učíme svet poznávať a chápať. V rodine sa formujeme, získavame prvé obrazy spoločenského správania. S rodinou oslavujeme naše úspechy aj liečime naše boľačky. V rodine sa učíme, láske, úcte a správaniu, učíme sa riešeniu rôznych udalosti. Naši rodičia, naši súrodenci, naši blízky, to sme my v inej podobe. Sme s toho istého materiálu, sme pokračovaním lásky dvoch ľudí. Sme si navzájom oporou aj podnetmi k rôznym nedorozumeniam a starostiam. Prostredníctvom rodiny si odovzdávame rôzne zvyky a rodinné tradície. Rodinou si zabezpečujeme rod, jej odovzdávame svoje poznatky o živote, svoje majetky. S rodinou sme na sklonku života, pri poslednej rozlúčke.
Ak sa máme rozprávať o zjednotení slovanských národov, musíme začať rodinou. Musíme vedieť, že sme deťmi, jednej veľkej rodiny. Každý z nás musí cítiť, že mať sa rád a byť spolu je pre nás všetkých výhodné. Ak bolo doteraz obdobie, kde bol dôležitý prejav jedinca, tak nastal čas keď jedinci sú vyhranenými, sebavedomými a hlavne dôstojnými zástupcami svojich rodín. Všetci musíme pochopiť, že je čas vrátiť sa domov.

12:15 h.: Jaroslava Grobcová: Dějiny Moravy do doby zničení Velké Moravy – beseda

Spisovatelka Jaroslava Grobcová (*1931) pochází z Hodslavic, své dětství a mládí prožila ve vesničce Palačov u Starého Jičína. Vystudovala UK v Praze, obory filosofie a psychologie. Více jak 40 let žila a pracovala v Ostravě. Vychovala tři syny. Dnes žije ve Štramberku.
Velice aktivně se zabývá odkrýváním zamlčované historie Moravy, píše knihy o Moravě, skládá texty písní. Stále i ve svých letech, objíždí většinu míst, o kterých píše. Byla iniciátorkou k založení Kruhu přátel rodu, volného sdružení lidí cítících a hlásících se k odkazu našich předků – Slovanů a toužících po odkrytí skutečné historie zemí Morava a Slezsko.

13.15 h.: Zdeněk Říha: Slovanský světonázor a jeho odraz v naší řeči

Jazyk je jedním ze základních atributů formování mozku při narození dítěte. Jestliže vymažete z jazyka slovo, které určuje nějaký pojem (jev), tak tento jev pro tuto a další generaci přestane existovat. Kdo dnes chápe, že slovo ISTINA znamená absolutní PRAVDA nikoli velikost úvěru (jistina). A PRAV-DA pochází ze slova PRAV – nejvyššího světa, sPRAVedlivého, oPRAVdového…
Naštěstí naší dávní moudří předkové ukryly toto vědění do jazyka slovanských národů , především do pořekadel, písní a tradic. Proto znovu můžeme nahlédnout do našeho původního světonázoru a mravních zásad našich předků.

14.15 h.: Julie Holíková: Výchova dětí podle slovanské tradice

Seznámené se slovanskou výchovou dětí a jejich věkovými zasvěceními, včetně přípravy a rozvíjení vrozených schopností dětí na své poslání v dospělosti.

15.15 h.: Vladan Kocián: Staroslověnská bukvice, obrazové písmo pro vhled do života

Jako je potřebná rodina a budování její těsné vazby, k pochopení další budoucnosti a ke spojování s vyššími celky nám slouží jazyk. Ne však jazyk s měnícími se pravidly a významy slov, ale jazyk našich otců a dědů. Ten jazyk, který používali ve veškeré bohatosti přesných významů slov. Tato slova nám poté přesněji definují hranice našeho chápání, našeho vnějšího prostoru směrem k vyšším celkům. Pokud neznáme pravé významy, vždy se budeme přetahovat o mysl druhého jedince, co nám vlastně chtěl říci. Mnohdy tato nedorozumění jsou hlavními spory budoucích vleklých konfliktů, nejen mezi jednotlivými rody, ale i národy.

16.15 h.: Jiří Karásek: Uspořádání společnosti starých Slovanů

Naši Předkové velmi dobře chápali, že lidské zrození je dalším vývojovým stupněm při duchovním vývoji a postupu do dalšího světa. V případě Slovanů do světa LEGŮ a ARLEGŮ. Proto svůj život a společnost uspořádali tak, aby se vyhýbaly dělání karmických uzlů. Vše podřídili tomu, aby žili v souladu s přírodou, zápovědmi Slovanských bohů, a hlavně aby si dělali RA-DOST.

17.15 h.: Petr Šteflíček: Nacítění tajemného Altaje

Program může být ještě upraven.
 

Share Button
Příspěvek byl publikován v rubrice Akce, přednášky, semináře. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.