Slovanský sjezd 1848 v Praze na Žofíně

Diplom ucastniku Slovanskeho sjezdu na pamatku

~~~

Přátelé Slované!

Dnes si připomínáme jednu velice významnou událost našich dějin, konkrétně 170 let od prvního slovanského sjezdu, který se uskutečnil v Praze a začal 2. června 1848 na Žofíně.

Předsedal mu František Palacký a zúčastnilo se ho mnoho významných slovanských osobností své ; doby. Řešilo se zde mnoho ožehavých otázek, například vzájemné vz tahy mezi slovanskými národy, vztahy mezi Slovany a národy ostatními (zejména Němci), koncepty panslavismu a austroslavismu i další politická a kulturní spolupráce.

Byl to jeden z milníků slovanského hnutí, které odstartovalo postupnou cestu našich národů k sebeurčení.

Myslíme, že je důležité, abychom na tento odkaz nezapomněli, jelikož v dnešní době, kdy bohužel národní hrdost upadá a tradiční ctnosti a hodnoty jsou programově zesměšňovány, je na každém z nás, na každém jednotlivci, aby se postavil za to, co je správné.

Ctěme tedy to, co nám zde naši předkové zanechali a nesme dál tu hořící pochodeň, abychom ji mohli v pořádku předat i našim dětem.

Být hrdým Slovanem totiž znamená především milovat – svou zemi, svou rodinu, své předky, své tradice, svou kulturu. Odkaz slovanského sjezdu z roku 1848 je tedy v mnoha věcech stále aktuální. Možná více aktuální než kdy dříve.

Na přiloženém obrázku vidíte diplom, který účastníci sjezdu obdrželi jako památku.

~~~

Share Button
Příspěvek byl publikován v rubrice Zajímavé články (menu) se štítky . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.