Svátek Koljady – Koledy pomůžou změnit osud

Setkání s Koljadou: začátek nového života

Už jste někdy cestovali, aniž by opustili domov? “Samozřejmě, že ne”, – myslí si většina. “Samozřejmě, že ano!” – řeknu vám, já. Tady stojíte vy, například, na prahu, který vede z jedné místnosti do druhé, a v každém okamžiku můžete překročit tuto hranici, a být v jiném prostoru. Dnes mohou lidé cestovat nejen z místnosti do místnosti. Naši předkové nám zanechali dědictví, jedinečnou příležitost cestovat v čase. V kouzelné a mystické nejdelší noci v roce, se setkáváme s mladým Bohem slunce-malým — Коljadou. Samotný svátek Koljady je kouzelný, protože pokud chceme, můžeme snadno překročit časovou hranici a být tam, kde se setkáme s novým sluncem a novým životem. Narození nového světa, kouzelně čistého záření mladého slunce, znamená jistou sezónní změnu – umírání starého a příchod nového.

Odkud přišel Koljada?

Podle tradice, oslava zimního Novoletí začíná v den zimního Slunovratu, dnes to bude 22 prosince. Zima se svými temnými Bohy pomalu začíná ustupovat a otevírat cestu, cestu k časnému jarnímu příchodu. Tento den je také považován za den narození slovanského Boha Koljady.

Kdysi dávno v tento den přišel k lidem, aby jim vyprávěl o možnosti duchovního znovuzrození, o možnosti vstoupit do nového života, zanechávajíc veškeré těžkosti a smutek za sebou. Naši předkové uctívali veliké slunce a děkovali mu za bohatou sklizeň a teplo.

Ale nejen možnost nového milníku v životě každého člověka, ukázal lidem mladý Slavjanský Bůh. Koljada řekl lidem o možnosti žít novým způsobem – spřátelit se s novým časem. Tak byla vytvořena nezbytná věc v každodenním životě – kalendář (“Koljady dar”). Mladý Bůh řekl lidem, jak se čas pohybuje a jaké změny by jste od něj měli očekávat, jak lze překročit bezprostřední a obyčejnou existenci a obnovit vizi světa a svého vlastního života.

Tak se naši předkové dozvěděli o nadcházejícím každoročním novém životním cyklu událostí a jevů, o změně přírodních prvků, o možnosti duchovní volby a výběru správné cesty pro sebe.

Oslava mladého slunce

Pokud si připomeneme trochu historie, pak před Bohem mladého slunce, Koljadou, speciálně klikali (cvakali) a vyvolávali ho, a pak čekali, až začnou změny v přírodě, když se zima změní na jaře. To je nyní rituál, když masky přijdou do domu s písněmi, kdy příchod samotného slunce-dítěte dává lidem svátek, radost, naději do budoucnosti.
Naši předkové oslavovali tento svátek s hrdostí a úctou k mladému Bohu a správně považovali zrození nového, slunečného roku. V noci z Koljady Slavjané tradičně zapálili ohně, osvětlovali cestu pro mladé slunce, pekli chléb a hostili jím všechny, kteří si to přáli. Chléb také symbolizoval narození nového života, protože musel být čerstvě upečený.

Bavili se kolem ohně – tancovali, zpívali písně, chválili mladého boha Koljadu. Na počest jeho příchodu se z nějakého kopce svalilo hořící dřevěné kolo, jako symbol odjíždějícího starého nebeského světla a vznikajícího nového slunce.

A všechno to doprovázely koledy – písně, volání po zdravém, pohodlném a šťastném novém životě. Touto noc v žádném případě nemohli odmítnout ty, kteří koledovali, museli jim být podarovány sladkosti, chléb a peníze a ukázali Koljadovi svou štědrost. Pokud někdo litoval za mumlání, pak by příští rok mohl být neúrodný a špatný.

Proto v den zimního slunovratu všechno světlo, které je ztělesněno v mladém slunci, začalo stoupat z hlubin, a osvětlovat lidem všechny aspekty jejich života.

Začátek nového života

Mnoho dalších činností bylo vykonáno, když oslavovali mladého Boha, ale všechny byly ztělesněním radosti se střetnutí novorozeného slunce, nového slunečního roku. Tento obrat z temnoty po nové světlo mělo na svátku Koljady zvláštní, silné, magické světlo. V tuto noc se všechno, staré a bolavé, připojilo k novému kolu, ožilo, ztělesnilo se v nové obrazy a přerostlo se k novým projevům.

V knize “Hry, které hrají Bohové” je rozprávka o tom, jak se hádali dva Bozi – Bělobog a Dyj.

Příběh pohádky se točí kolem sporu mezi dvěma Bohy o tom, zda člověk bude schopen projít těžkými zkouškami, aniž by se podlehl pokušení zvenčí. Bohové si pro tento test zvolili jednoduššího chlapíka Dobrjana a poslali ho na dlouhou cestu, připravili mu setkání s Lešim, pak rozhovor s hrozným Bannikem a pak se snaží překonat všechny druhy pokušení.

Dobrjanovu cestu přes takovou pohádkovou zemi s jejími zvláštnostmi se pro něj stalo jakýsi přechod od starého života k novému. Na konci svých putování přišel na to, o co možná šlo celý život. Před tím jemu neznámá, dětská láska a náklonnost!

Dobrjan snadno opustil svůj starý život, své staré návyky, změnil své bydliště kvůli momentálním okolnostem. A na oplátku získal něco nového, něco, co v životě nikdy nezažil – štěstí vychovávat děti, vychovávat je v novém domě, v nové, šťastné rodině. Objetí a polibky malých dětí vzbudily vnitru Dobrjana to, aby se díval na svět novým pohledem, aby viděl v linii svého osudu význam jeho existence na Matce Zemi a radoval se z nového kola života.

Stal se svědkem různých událostí a zkoušek, Dobrjan si dal příležitost podílet se v nejtajnějších hlubinách lidského života. Šel, aniž by se odvracel od pravé cesty, a cítil na sobě tyto životní změny, tyto změny, které začaly v jeho osudu.

Koledy pomohou změnit osud

Ale každý z nás se alespoň snaží něco ve svém životě změnit v k lepšímu. Ponořte se do nových radostných událostí, dýchejte čerstvý vzduch a vychutnejte si začátek nového, mladého života. Tak si nechte ukázat trochu tvůrčího a slunečního začátku!

Svátek Koljady a dny kolem zimního slunovratu jsou nejlepší a nejpříznivější dny v roce, kdy můžete změnit svůj osud k lepšímu, odhodit vše zbytečné a bolestivé, znovuzrodit se jako mladé slunce a začít nové kolo svého života!

Nebojte se otevřít dveře a s radostí a dobrotou, vpusťte do svého domu nové mladé Slunce!

Strávit den zimního slunovratu trochu jasněji než obvykle, vložte do záležitostí a událostí tohoto dne trochu více barvy a svých sil. Udělejte v ten den ty věci, které jste odkládali dlouhou dobu. Přínosem tohoto dne je zisk radosti a tepla, zažijete na sobě tento přirozený obrat osudu, vnímáte jej jako druh vašeho vnitřního pohybu. A spolu s tím si přečtěte naše severní pohádky a dozvíte se tajemství slovanského dědictví. Všechny pohádky jsou oživeny moudrostí našich předků …

“Severní pohádka”

Koljada – starodávný slovanský svátek

Ve starověku bylo jeho jméno vždy zmíněno v blízkosti střechy, nazývali se malí tvůrci, na rozdíl od velkých tvůrců – Roda a Svaroga. Jméno tohoto ruského boha je známo všem. Od Štědrého dne až do Velesovova dne, chodili masky od domu k domu a zpívali speciální písně – koledy.

Narodil se před 8500 lety (tedy v 7. tisíciletí BC), aby zachránil lidstvo před duchovní degenerací. Při shromáždění 60 vyšších žreců různých národů, začal Koljada učit zapomenuté védské poznání. Toto bylo třetí božské zjevení lidem.

Koljada – Bůh Koljada. Bůh, který dal Rodům přesídleným do západních zemích: kalendář (Koljada dar) a jeho moudré Védy. Bůh-patron zemědělců. Čertogu Vrány ve Svarožím kruhu. Koljada je jedním ze jmen Slunce, Slunce po zimním slunovratu. Setkávají se a oslavují koledami. Koljada – svátky zimního slunovratu (21. – 25. prosince), slunovrat. Obřady svátků jsou navrženy tak, aby vytvořily prvky Země, Vody, Vzduchu, Ohně a Éteru, nacházející se v lidském těle úměrně k vibracím prvků Přírody (“kolo” – kruh, “Lad” – ladit, bohyně Lásky).

Kalendářně-obřadní písně

Přeložil Radim

Zdroj: https://rodoswet.ru/prazdnik-kolyady-kolyadki-pomogut-izmenit-sudbu

Share Button
Příspěvek byl publikován v rubrice Zajímavé články (menu) se štítky . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.