Oslava 30 let sametové revoluce (7. 9. 2019, socha knížete Sáma u Jarcové)

Vážení a milí přátelé,

na den 7.září 2019 svolává starosta obce Jarcová čtyři okolní vesnice na vrch Krplo. (kousek pod ním stojí naše socha knížete Sáma), kde mají oslavovat 30 let od sametové revoluce.

Lidé, kteří přijdou od Velké Lhoty, Podlesí budou vozit na tento vrch hasičská auta, ti, kteří půjdou z druhé strany dostanou se na vrch naučnými stezkami Masarykovou a Palackého a nutně půjdou kolem našeho knížete Sáma.

Akce bude zahájena ve 14 hod., ale vozit nahoru se začne už od 12 hod. od Hasičské zbrojnice v Jarcové. Bylo by dobré, kdyby se také nás sešlo v tuto sobotu u knížete Sáma co nejvíce, abychom ukázali sílu našeho kruhu. Mohli bychom tam zpívat, povídat, vztyčili bychom také vlajku a konečně jednou za rok knížete Sáma pozdravili.

My jsme v neděli 1. září udělali brigádu jak u sochy knížete Sáma, tak u sochy knížete Svatopluka, abychom se nemuseli stydět za údržbu úpravy kolem nich. Bylo by dobře, kdyby se nás tam setkalo co nejvíce, z Jarcové se můžete svést autobusy hasičů, pokud byste nepřijeli v autech.

Ale nejezděte, bude – li pršet. Za špatného počasí starosta Jarcové překládá celou akci dolů, do kulturního domu a to už není naše záležitost, protože je to akce politiků.

Pokud budete chtít další informace, přihlaste se mi.
Zdraví všechny Jarka Grobcová
jaru.grobcova@seznam.cz

Socha kníže Sáma - Jarcová

Kníže Sámo byl počátkem 7. století zvolen Slovany jako jeden z nich, udatný a chrabrý bojovník, za vojvodu a knížete. Bezmála čtyřicet let byl oporou Slovanů v boji proti Avarům a Frankům, kteří v té době Slovany nedokázali porazit.

Ctil víru svých předků a nově se šířící náboženství bylo pro něj nepřijatelné. Sjednotil slovanská rodová sídla do Državy zvané Dunajští Slované, dnes Morava. Území Dunajských Slovanů bylo vymezeno řekami Váhem, Dunajem, Dyjí, Moravou a Odrou a dnešní Českomoravskou vrchovinou a Jeseníky.

Osobnost knížete Sáma, proslavená v Evropě a spojená s kořeny naší země, si zaslouží obdiv a úctu nás, potomků. Je symbolem slovanské svobody, hrdosti podporou slovanského rozvoje tvůrčích schopností lidu slovanské země – MORAVY.

Share Button
Příspěvek byl publikován v rubrice Akce, přednášky, semináře se štítky , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.