Hrozí, že Ukrajina do léta padne. Do Kyjeva přijel radit americký generál Aguto, je to přece americká vojna a Ukrajinci jen umírají za jejich zájmy

USA/UKRAJINA: Západ se obává, že Ukrajina do léta padne, pokud nedostane masivní pomoc a nezmění válečnou strategii. Po měsících soustředění se na osvobození okupovaného území nastala v Kyjevě deziluze. Ukrajina proto teď potřebuje vypracovat novou válečnou strategii. Spojené státy vysílají do Kyjeva válečného poradce tříhvězdičkového generála Antonia Aguta, aby přesvědčil Ukrajince v novém postupu „drž a buduj.“ Píší o tom západní média.

Generál Antonio Aguto působí na americké základně v německém Wiesbadenu, odkud pravidelně kyvadlově cestuje do Kyjeva. Američtí a ukrajinští vojenští důstojníci říkají, že doufají, že příští měsíc vypracují detaily nové strategie v sérii válečných her, které se mají konat právě ve Wiesbadenu. Plukovník Martin O’Donnell, mluvčí americké armády pro Evropu a Afriku, odmítl Agutovy cesty do Kyjeva komentovat. Objevují se spekulace, že generál Aguto nyní de facto velí ukrajinské armádě. Důležitou roli pro ukrajinskou armádu má rovněž nově sehrávat i velitel amerických sil v Evropě generál Christopher Cavoli. Do Wiesbadenu tento týden tajně zavítal ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Tam se setkal jak s Cavolim, tak s Agutou.

Američané nyní prosazují konzervativní strategii, která znamená, že by se Ukrajinci měli teď soustředit na udržení území a v průběhu roku budovat zbrojní průmysl, armádní zásoby a nové vojenské síly. Naopak Ukrajinci chtějí přejít do útoku, ať už po zemi, nebo údery pomocí dronů a dělostřelectva s dalekým dosahem v nadějí, že upoutají pozornost světa.

Sázky jsou obrovské. Američtí představitelé tvrdí, že bez nové strategie a dalšího financování by Ukrajina mohla válku prohrát. Podle jiných amerických zdrojů by se bez změny strategie mohl rok 2024 podobat roku 1916, nejsmrtelnějšímu roku první světové války, kdy o život přišly tisíce mladých mužů a bojové linie se změnily jen velmi málo.

Podle informací deníku Bild bylo už nyní opětovné dobytí okupovaných území odloženo. List však píše, že nejvyšší prioritou ukrajinských ozbrojených sil „není ani obrana současné frontové linie, ale eliminace co největšího počtu ruských vojáků s minimálními ztrátami vlastních sil“.

„U nás neexistuje žádná záruka úspěchu, ale bez nás určitě selžou,“ řekl CNN vysoký představitel americké armády. „Nyní západní tajné služby kalkulují, jak dlouho bude Ukrajina schopna odolat bez pomoci Spojených států a NATO. Jeden vysoký představitel americké armády odhadl, že to může trvat několik měsíců. Nejhorším scénářem je porážka Ukrajiny, která by mohla přijít nejpozději v létě, uvádí CNN.

V ukrajinské armádě je údajně již munice na příděl. Rusové střílejí v poměru pětkrát až sedmkrát více než Ukrajinci.

Mnoho ukrajinských vůdců si neuvědomuje, jak nejisté je pokračující financování americké války, uvedli američtí představitelé. Tito ukrajinští generálové a vysocí civilní představitelé mají nerealistická očekávání ohledně toho, co Spojené státy dodají, řekli. Žádají miliony kusů dělostřelecké munice, například ze západních zásob, které neexistují. Američtí představitelé tvrdí, že Ukrajina bude muset bojovat z omezeným rozpočtem.

~~~

Zdroj: https://cz24.news/hrozi-ze-ukrajina-do-leta-padne-do-kyjeva-prijel-radit-americky-general-aguto-je-to-prece-americka-vojna-a-ukrajinci-jen-umiraji-za-jejich-zajmy

Share Button
Příspěvek byl publikován v rubrice Aktuality odjinud se štítky . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.