Lavrov řekl, že válka Ruska a USA by byla katastrofou pro lidstvo

Svět  |  08:09 24.12.2018(aktualizováno 15:11 24.12.2018)

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov poskytl exklusivní rozhovor pro Sputnik a uvedl, že válka mezi Ruskem a Spojenými státy by byla katastrofou, v níž by nebyli žádní vítězové, a poznamenal také, že by ta válka nikdy neměla začít.

„Myslím si, že všichni na světě chápou dobře, že ozbrojený konflikt, který by vedly dvě přední jaderné mocnosti, Rusko a Spojené státy, by měl katastrofální následky pro lidstvo. Není pochyb o tom, že v jaderné válce nemohou být žádní vítězové, a že taková válka by nikdy neměla začít,” prohlásil Sergej Lavrov.

Podle ministra zahraničních věcí Ruské federace nejsou Spojené státy a jejich spojenci připraveni přizpůsobit se událostem ve světové politice, které nejsou v jejich prospěch.

„Zároveň jsme nuceni konstatovat, že Washington a jeho spojenci, kteří bazíruji na vlastních geopolitických ambicích, nejsou připraveni přizpůsobit se globálním realitám, které se nemění v jejich prospěch. Z toho vzniká větší touha omezit tyto procesy ve všech směrech a větší agresivita v zahraničních záležitostech než někdy předtím,” vysvětlil Lavrov.

Také uvedl, že taková politika vede k nevyváženosti v globální bezpečnosti.

„Taková konfliktní linie založená na silových nástrojích nevyhnutelně vede k další nerovnováze architektury globální bezpečnosti a přispívá k závodu ve zbrojení. Může vzniknout situace, kdy se cena chyby nebo nedorozumění stane smrtelnou,” řekl ruský ministr zahraničí.

Podle slov Lavrova Ruská federace samozřejmě podniká všechny kroky nezbytné k ochraně zájmů země, k posílení její obranné schopnosti. Zároveň však zdůraznil, že nadále existuje naděje, že nakonec zvítězí zdravý rozum a obrátil se k západním politikům se slovy odpovědnosti vůči lidstvu.

„Koneckonců, se všemi rozdíly v pozici Rusko a západní státy společně nesou obrovskou část zodpovědnosti za budoucnost celého lidstva za hledání účinných reakcí na mnohé výzvy a hrozby naší doby. Vyzýváme západní vůdce, aby jednali v předvídatelném, neochvějném respektování mezinárodního práva, založeného na Chartě OSN. Tím podobné otázky zmizí samy,” podotkl Lavrov.

Zdroj: https://cz.sputniknews.com/svet/201812248786426-rozhovor-lavrov-rusko-usa-valka

Share Button
Příspěvek byl publikován v rubrice Aktuality odjinud se štítky . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.