Film “Zázrak z Wörglu” o úspěšné lokální měně (2018, Rakousko)

https://www.youtube.com/watch?v=p1tWyehk0hE

~~~
YouTube: Zázrak z Wörglu na podporu projektu E-Koruna, Studio Morava (nutno zapnout titulky)

Nejznámějším příkladem “lokální měny” je rakouský Wörgl ze stejnojmenného městečka v Rakousku z roku 1932. Ve Wörglu se již od 20. let 20. století prudce zvyšovala nezaměstnanost, která ve třicátých letech dosáhla děsivých 25%.

Radnici se propadaly příjmy z daní, a proto radní uložili část šilinků v místní spořitelně a vydali za ně stejné množství certifikátů zvaných wörgl. Tímto způsobem byla místní měna kryta a navíc se uložené peníze úročily.
Certifikáty platily pouze jeden měsíc a pak bylo na něj nutné nalepit kolek ve výši 10 grošů, aby si uchovaly svou platnost. Nová měna začala velmi rychle obíhat (až 14x rychleji než šilinky) a realizovalo se v ní proto 14x více obchodů.

Během 14 měsíců v obci zmizela nezaměstnanost a podařilo se opravit 4 km silnic, rozšířit kanalizaci, opravit mnoho staveb a daně byly placeny řádně a včas. Tento případ je známý jako tzv. Zázrak z Wörglu a inspirovalo se jím v té době asi 200 obcí.

Lokální měna však opět narazila na odpor, tentokrát rakouské centrální banky a experiment (nutno dodat, že úspěšný) definitivně ukončila armáda v roce 1933.

Celý článek: https://davdva.sk/lokalne-men

 

Share Button
Příspěvek byl publikován v rubrice Aktuality odjinud, Zajímavá videa se štítky . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.