BRICS opouští západní měny, dedolarizace postupuje

SVĚT: Odklon nejen od dolaru, ale také od eura, povede k postupnému oslabení obou měn. Žádná z nezápadních zemí nemůže vědět, kdy se znelíbí Washingtonu – a potažmo i lokajíčkům v Bruselu – a stane se obětí sankcí.

Lepší tedy je se od tohoto systému odříznout a zavést systém paralelní. To se již aktivně děje a s dalším rozrůstáním skupiny BRICS bude přibývat i zemí, které se odkloní od dolaru, potažmo eura. Země BRICS, které představují 29% (a stále rostou) světového HDP, slíbily, že zahájí proces dedolarizace svých obchodních dohod.

Přední země skupiny, Čína a Rusko, jsou v popředí tohoto procesu, a to do té míry, že se ze zprávy WION dozvídáme, že „Rusko a Čína zcela opustily používání západních měn, včetně amerického dolaru, ve svém bilaterálním obchodu, řekl v úterý (19. prosince) ruský premiér Michail Mišustin.“

Premiér Mišustin hovořil v Pekingu na setkání se svým čínským protějškem Li Čchiangem během fóra „Rusko-čínský finanční dialog.“ „Pokračujeme ve zvyšování podílu národních měn na vzájemném vypořádání. Pokud v roce 2020 to bylo asi 20 procent, pak jsme se letos ve vzájemném vypořádání skutečně úplně zbavili měn třetích zemí,“ citovala Mišustina ruská média.

Obchodní vazby mezi oběma zeměmi dosáhly 200 miliard dolarů v předstihu – je ironií, že tato částka se počítá v dolarech. „Vytváříme komfortní podmínky pro práci komerčních firem na ruském a čínském trhu. Máme rozsáhlou společnou agendu,“ řekl Mišustin.

Kromě toho, že Rusko opouští americký dolar ve svém obchodu s Čínou, také naléhá na organizaci BRICS, aby rozvíjela finanční vztahy a vytvořila mechanismy pro urovnání v rámci bloku.

Brazílie, Rusko, Indie, Čína a Jihoafrická republika diskutují o způsobech, jak usnadnit platby v místních měnách mezi členskými zeměmi.

Ruský ministr financí Anton Siluanov prohlásil: „Musíme dále rozvíjet finanční spolupráci v rámci zemí BRICS. Zde vidíme příležitosti k rozvoji platebního systému, který by byl nezávislý na infrastruktuře, která ne vždy plně naplňuje cíle jednotlivých zemí.“

Pád absolutní hegemonie dolaru samozřejmě povede také k pádu americké hegemonie v části světa, který se hlásí k zemím BRICS či se chystá do uskupení vstoupit…

~~~

Zdroj: https://cz24.news/brics-opousti-zapadni-meny-dedolarizace-postupuje

Share Button
Příspěvek byl publikován v rubrice Aktuality odjinud se štítky , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.