Tak už to začíná. V Česku nečekaně zkrachovaly skvělé firmy. Lidé letí rovnou na dlažbu

ČESKO: Pravdou je, že se něco podobného očekávalo. Ekonomické trable jsou už příliš dlouhé a hluboké na to, aby to nezanechalo v reálném podnikání nějaké hlubší šrámy. Firmy v Česku se nicméně dlouhou dobu držely nad vodou, avšak teď koncem roku to některé definitivně zabalily.

Všechno hraje proti nim

Nejde přitom o nějaké problémové podniky, ovšem souběh faktorů, jako jsou vysoké ceny energií, surovin a značné mzdové náklady, jejich provozovatele jednoduše dovedl k tomu, že už se jim to nevyplatí. Přesně takovou firmou je Gurmán Sedlnice, jež sídlila na Novojičínsku a byla velmi úspěšná.

“Výroba masa a uzenin je energeticky nákladná. Bohužel ceny energií a to, že se kupní síla přesunula do Polska, nás donutilo ukončit činnost,” píše se na webu společnosti ve smutném prohlášení. “Všechny nás to mrzí, protože jsme tuhle práci měli rádi a dělali to pro vás.”

Kromě toho, že produkty této společnosti už nebudou zákazníky těšit, to znamená i skutečnost, že desítky zaměstnanců přijdou o živobytí. Šlo přitom o středně velkou společnost rodinného charakteru, ve které bylo zvykem pracovat dlouhodobě. Teď však lidé o stabilní zaměstnání přišli.

Tradice definitivně končí

Gurmán Sedlnice ještě v roce 2020 vykazovali solidní zisky a jeho majitelé si jistě malovali slibnou budoucnost. Ukázalo se ale, jak rychle se všechno může změnit. Jedním z faktorů, který promluvil pro definitivní konec, byla i skutečnost, že zákazníci stále více jezdí nakupovat do Polska, kde je to levnější. S tamější konkurencí už nešlo soupeřit.

Nejde o jedinou společnost, která musela skončit. Stejně dopadla legendární sklárna v Květné ve Stráni. Tento příběh je snad ještě smutnější a osudovější, jelikož tato sklárna fungovala dlouhých 230 let. Jen si představte, co všechno musela přečkat.

Současná situace nicméně byla nad její síly, což vyústilo v konec, kdy 85 pracovníků dostalo výpovědi. Je tu sice ještě malá naděje, že by se provoz někdy mohl obnovit, ovšem předpokladem by bylo zajištění automatické linky, kterou už by ale nemuselo obsluhovat tolik lidí. Jen tak by se provoz mohl začít teoreticky vyplácet.

~~~

Zdroj: https://cz24.news/tak-uz-to-zacina-v-cesku-necekane-zkrachovaly-skvele-firmy-lide-leti-rovnou-na-dlazbu

Share Button
Příspěvek byl publikován v rubrice Aktuality odjinud se štítky , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.