Turecký vstup do BRICS v souvislostech

TURECKO: Po dlouhé etapě neúspěšné snahy Turecka o vstup do EU se země rozhodla, že se chce připojit ke skupině BRICS.

Turecko je velmi silným světovým hráčem díky své velké armádě a politice, kdy země myslí především na své vlastní zájmy a spolupracuje s částmi světa, se kterými je to pro ni výhodné. Země dlouhá léta usilovala o vstup do EU, nikoliv ovšem bez podmínek, které si turecký prezident Erdogan neváhal klást. Nyní se Turecko rozhodlo, že dobrou alternativou nepodařených pokusů připojit se k EU by mohlo být členství ve stále silnějším mezistátním sdružení BRICS.

“BRICS může Turecku nabídnout dobrou alternativu, která by nahradila Evropskou unii,” uvedl turecký ministr zahraničí Hakan Fidan. „Samozřejmě bychom se rádi stali členem BRICS. Uvidíme, jak se věci vyvinou v tomto roce,“ řekl Fidan během své návštěvy Číny a jeho vyjádření citoval deník South China Morning Post. Uvedl také, že se těší na účast na ministerském zasedání BRICS, které se uskuteční příští týden v Rusku. Očekává se, že jedním z témat zasedání bude diskuse o vstupu Turecka do BRICS. Mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov uvedl, že Kreml vítá zájem Turecka o BRICS a že toto téma bude projednáno na summitu BRICS v Kazani.

Mezinárodní společenství BRICS nabývá na váze a významu. V srpnu 2023 přijali šéfové zemí BRICS na summitu v Johannesburgu prohlášení o rozšíření organizace. V té době do ní patřily Brazílie, Rusko, Indie, Čína a Jihoafrická republika. Dne 1. ledna 2024 se členy organizace staly Egypt, Etiopie, Írán, Saúdská Arábie a Spojené arabské emiráty.

O členství dále požádalo Thajsko, Indonésie, Kazachstán, Venezuela a další země. Turecko svůj zájem odůvodnilo tím, že vytváření silných ekonomických vazeb považuje za jeden z nejdůležitějších pilířů zahraniční politiky. Jejich ministr zahraničí dále uvedl, že kvůli „politice identity“ některé velké země EU nikdy nedovolily Turecku stát se plnohodnotným členem evropského bloku, ačkoli se o to dlouhodobě snaží. „Budeme tedy muset hledat jiné alternativy,“ domnívá se Fidan a připomíná, že Turecko je kandidátem na členství v EU od roku 1999. Jednání s Ankarou o vstupu do EU začala v roce 2005, ale dlouho byla na mrtvém bodě kvůli řadě otázek, jako jsou lidská práva a zahraniční politika země.

Zpracoval: Časopis Argument
ZDROJ: Kommersant / South China Morning Post / Reuters

~~~

Zdroj: https://cz24.news/turecky-vstup-do-brics

Share Button
Příspěvek byl publikován v rubrice Aktuality odjinud se štítky , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.