Průmyslová výroba v Česku se loni v listopadu meziročně propadla o 2,7 procenta a nezaměstnanost vyskočila v prosinci na nezvykle vysokých 4,1 procenta

Průmyslová výroba v listopadu meziročně v Česku reálně klesla o 2,7 %. Meziměsíčně byla nižší o 1,5 %. Hodnota nových zakázek meziročně klesla o 1,4 %.

Informoval o tom ČSÚ. Průmyslová produkce v listopadu 2024 byla reálně meziměsíčně nižší o 1,5 %. Meziročně klesla o 2,7 %.

„V listopadu průmyslová produkce opět klesla. Nejvíce k tomu přispěla výroba motorových vozidel, zejména výroba jejich dílů a dále navazující obor výroba pryžových a plastových výrobků, tedy například výroba pneumatik. Dále pokračoval dlouhodobý pokles výroby strojů a zařízení,“ uvedl Radek Matějka, ředitel odboru statistiky zemědělství a lesnictví, průmyslu, stavebnictví a energetiky ČSÚ.

Kladným směrem nejvíce přispěla výroba ostatních nekovových minerálních výrobků nebo ostatní zpracovatelský průmysl, kde se projevily mimořádné zakázky a zvýšená předvánoční výroba.

Hodnota nových zakázek v běžných cenách v listopadu 2024 ve sledovaných odvětvích meziročně klesla o 1,4 %. Zatímco tuzemské nové zakázky vzrostly o 3,1 %, převážil vliv zakázek ze zahraničí, meziročně nižších o 3,8 %. Meziměsíčně byla hodnota nových zakázek nižší o 1,5 %.

„K poklesu hodnoty nových průmyslových zakázek nejvíce přispěla výroba motorových vozidel, tento výsledek byl však zčásti ovlivněn vyšší srovnávací základnou. O desetinu meziročně klesla hodnota nových zakázek ve výrobě strojů a zařízení,“ řekla Iveta Danišová z oddělení statistiky průmyslu ČSÚ.

Méně zakázek přibylo rovněž podnikům ve výrobě základních kovů, hutnictví a slévárenství.

Průměrný evidenční počet zaměstnanců v průmyslu se v listopadu 2024 meziročně snížil o 2,0 %.

Dle Eurostatem zveřejněných údajů v říjnu 2024 meziročně klesla průmyslová produkce v EU27 o 0,8 %. Největší meziroční pokles zaznamenala Belgie (o 7,9 %) a Německo (o 4,9 %). Výkon českého průmyslu se snížil o 2,1 %. Nejvíce vzrostl irský průmysl (o 15,2 %) a dánský průmysl (o 8,6 %).

Z pohledu odvětví v EU27 nejvíce klesla výroba usní a souvisejících výrobků (o 8,4 %) a nejvyšší růst zaznamenal ostatní zpracovatelský průmysl (o 7,4 %). (sfr)

Nezaměstnanost v Česku v prosinci loňského roku po delší době překročila hranici čtyř procent, a vystoupala na 4,1 procenta, což je nejvyšší míra od dubna 2021. V meziročním srovnání je nezaměstnanost vyšší o 0,4 procentního bodu. Práci si na konci loňského roku hledalo 306 478 uchazečů, což je přibližně o 16 tisíc lidí více než v listopadu.

Informoval o tom Úřad práce ČR.

S tím, že – jak úřad upřesnil – míra nezaměstnanosti v Česku je stále nejnižší v rámci celé EU.

Následuje obsah vložený z jiného webu. Zde jej můžete přeskočit.

Vedle vyšší míry nezaměstnanosti se zároveň snížil počet volných míst, která zaměstnavatelé nabízeli. Ubylo jich asi o devět tisíc na 246 573. Nejvyšší nezaměstnanost je nadále v Ústeckém (6,2 procenta) a Moravskoslezském kraji (5,8 procenta). Naopak nejméně lidí bez práce je v Praze (2,8 %) a v Plzeňském kraji (3,3 %).

„Meziročně se situace nejvíce změnila v Olomouckém, Moravskoslezském a Libereckém kraji, kde podíl nezaměstnaných osob vzrostl oproti prosinci 2024 o 0,6 procentního bodu,“ upřesnil Úřad práce.

Průměrný věk nezaměstnaných v Česku byl v prosinci 42,7 let, když bez práce byli nejčastěji lidé s nižší kvalifikací, tedy především ti s vyučením bez maturity a se základním vzděláním.

Na 73,8 procenta z nahlášených volných pracovních míst zaměstnavatelé hledají lidi se základním či nižším vzděláním, 68 procent pak tvoří volná místa vhodná i pro cizince.

Zaměstnavatelé mají nejčastěji zájem o dělníky v oblasti výstavby budov, o montážní dělníky, o obsluhu vysokozdvižných vozíků a skladníky, o kuchaře, o řidiče nákladních automobilů a tahačů nebo o uklízeče.

Nejvíce volných míst nabízeli zaměstnavatelé v Praze, a to 73 744. Následuje Středočeský kraj se 45 948 neobsazenými pozicemi.

V dalším období nastává výrazný pokles počtu volných pracovních míst, protože se naplno projevuje legislativní úprava, kdy jsou volná místa po šesti měsících automaticky vyřazována z databáze,“ konstatoval Úřad práce.

Ten dále doplnil, že v prosinci zprostředkoval práci pro 13 935 uchazečů o zaměstnání, což je o 31 % více oproti stejnému období vloni. Od začátku roku pak našel místo pro 276 060 uchazečů (pro srovnání – zhruba počet obyvatel Ostravy), což je meziroční nárůst o 74 % (v roce 2023 – 158 508 klientů).

Stále více lidí se díky úřadu práce rekvalifikuje, což je klíčová aktivita pomáhající lidem získat lepší práci. V prosinci bylo rekvalifikací meziročně o 162 % více. Od začátku roku nastoupilo na rekvalifikace od úřadu práce celkem 43 819 lidí, což je o 69 % více než v předchozím roce (v roce 2023 – 25 982 klientů), podotkl Úřad práce.

V průběhu celého roku 2024 zařadil Úřad práce ČR do evidence uchazečů o zaměstnání celkem 466 784 lidí, v roce 2023 to bylo 448 801 lidí. (sfr)

ZDROJ: ČSÚ / Eurostat / Byznys Noviny

~~~

Zdroj: https://cz24.news/prumyslova-vyroba-v-cesku-se-loni-v-listopadu-mezirocne-propadla-o-27-procenta-a-nezamestnanost-vyskocila-v-prosinci-na-nezvykle-vysokych-41-procenta

Share Button
Příspěvek byl publikován v rubrice Aktuality odjinud se štítky , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.