Putin prozradil, jak Rusko odpoví na pokusy o přepisování historie ve 2. světové válce

Svět | 21:17 11.12.2019 | Sputniknews.com

Mezinárodní instituce začaly umožňovat pokusy o přepisování historie ve druhé světové válce. Na zasedání organizačního výboru Poběda (Vítězství) to uvedl ruský prezident Vladimir Putin.

Prezident Ruské federace rovněž připomněl, že Evropský parlament v nedávném usnesení fakticky srovnal „nacistické agresory a Sovětský svaz“.

„Téměř obviňuje Sovětský svaz spolu s nacistickým Německem z rozpoutání druhé světové války. Jako by už zapomněli, kdo 1. září 1939 zaútočil na Polsko a 22. června 1941 na Sovětský svaz,“ řekl Putin.

Podle ruského lídra jsou navíc ti, kteří se pokoušejí polemizovat s touto „nestydatou“ lží, předem obviněni z vedení informační války proti „demokratické Evropě“.

Putin také zdůraznil, že Rusko na tuto lež odpoví pravdou a že i nadále bude vyprávět o událostech Velké vlastenecké války a zveřejňovat archivy.

„Zdá se, že někteří z našich odpůrců neumí číst, neumí psát, nemají oči a jako by nic nevěděli. A my si o tom budeme vyprávět,“ prohlásila hlava státu.

Prezident RF dále poznamenal, že je nutné vytvořit veškeré podmínky pro to, aby se taková tragédie, jako je Velká vlastenecká válka, již neopakovala.

„Musíme udělat vše pro to, abychom vytvořili podmínky, které by v budoucnu neumožňovaly, aby se opakovalo něco podobného. A za tímto účelem musíme především propagovat pravdu o tragických událostech, o kterých dnes mluvíme,“ uzavřel věc ruský prezident.

Pomník vlasovcům

Zastupitelé pražských Řeporyjí v úterý i přes varování ruského velvyslanectví odsouhlasili, že bude postaven pomník vlasovcům.

S iniciativou postavit památník vlasovcům v pražských Řeporyjích přišel kontroverzní starosta této městské části Pavel Novotný. Svůj plán odůvodnil tím, že vlasovci přespali jednu noc 6. května právě v Řeporyjích. Na svém facebookovém účtu již dříve uvedl, že naprosto zásadně ovlivnili průběh Pražského povstání a o osudu Prahy se fakticky rozhodlo v Řeporyjích.

Vlasovci byli totiž sovětští občané, kteří se v německém zajetí nechali naverbovat do kolaborantské ozbrojené formace Ruská osvobozenecká armáda (ROA), která byla vytvořena nacistickým Německem. ROA od začátku roku 1945 bojovala na straně Třetí říše, ale na konci války se zúčastnila Pražského povstání, Prahu však do kapitulace německé armády ve městě a vstupu Rudé armády opustila.

~~~

Zdroj: https://cz.sputniknews.com/svet/2019121111093432-putin-prozradil-jak-rusko-odpovi-na-pokusy-o-prepisovani-historie-ve-2-svetove-valce

Share Button
Příspěvek byl publikován v rubrice Aktuality odjinud se štítky , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.