Slovanské kalhoty

Střihů kalhot z období 11 až 13 století je vícero. Tedy nejlépe archeologicky a historicky doložených. Přesto lze též čerpat i ze zdrojů ruských či dalších sousedních slovanských států. Přičemž se dá zjistit zajímavý fakt, že v ruské tradici se mnoho slovanských zvyklostí odívání, kultury, svátků a duchovnosti zkalhoty-rovny_strihachovalo nejvíce.

Obecně se šilo z přírodního domo tkaného plátna, původně nejčastěji ze lnu, konopí nebo kopřiv. První střihy byly co nejjednodušší a v podstatě obdélníky. Co nejméně švů a celistvost jednotlivých dílů vytvářel lepší energetickou ochranu svému majiteli. Původní pravidla byla obdobná jako u slovanské košile.

Uvedu dva příklady střihů, které lze vyzkoušet. Sám jsem nejprve šil zkušební vzorek ze starého prostěradla, abych mohl prakticky vyzkoušet jejich nošení. Při troše štěstí lze ve větší prodejně látek nenarazit na čistou lněnou látku. Většinou hrubší gramáže, vyloženě vhodnou na kalhoty.

Případně lze slevit z hledání lněné nebo konopné látky a koupit si látku bavlněnou. Nicméně pro „opravdového“ Slovana doporučuji pokusit si sehnat látku lněnou a tak si v rámci rekonstrukci původního slovanského oblečení udělat větší radost.

Nejjednodušší kalhoty s rovným střihem

Pro větší pohodlí v rozkroku a při velkém zvedání nohou je mezi nohavice vsazen úzký pruh látky, který prochází od pasu zepředu přes rozkrok k pasu vzadu.

Uvedený obrázek je ilustrační a odpovídá průměrně velkému muži. Pro konkrétní velikost je dobré odměřit konkrétní klíčové míry.

Na dospělého muže by šířka vkládaného pruhu látky mohla být nejméně 10 cm, délka dvounásobná od rozkroku k pasu plus rezerva cca 2 x 5 cm. I přesto, že v rozkroku dojde k mírnému prověšení a nařasení, odpovídá to známé ikonografie.

Samotné nohavice jsou dva jednoduché obdélníky délky od země po pas plus rezerva cca 5 cm na založení a přesné zkrácení. Šířka by měla zohlednit nejširší obvod stehen; pro volnost a na švy přidat nejméně 5 cm.

kalhoty-rovny_strih-ukazka

Slovanské kalhoty s lepším střihem boků a pasu

Jako další střih uvádíme lepší řešení rozkroku, kde je vložena výztuž (ластовицa, klín). Rozměry jsou orientační. Doporučujeme raději si vyzkoušet střih na staré látce (např. prostěradlu), a pokud je potřeba, pak si konečné rozměry přizpůsobit.

kalhoty-jednoduss_s_vystuzi_rozkroku-strih

Detaily sešití střihů a detaily jednotlivých úkonů jsou na dalších obrázcích:

kalhoty-jednodussi_s_vystuzi_rozkroku-detaily

Ukázka hotových kalhot

Ušité kalhoty z lněné látky. Výraznější “zkrabatění” látky je přirozenou vlastností látek s vyšším obsahem lnu. Doporučuje se žehlit buď přímo vlhké kalhoty, a nebo s napařováním.

kalhoty-jednodussi_s_vystuzi_rozkroku-ukazka-lnene

Související stránky

Share Button