Význam ornamentu a svastiky ve slovanském životě a odívání

Oblečení pro Slovany má mnohem hlubší význam, než jak v dnešní době ke svému oblečení obvykle přistupujeme. Nejvíce nás může na něm upoutat množství a propracovanost výšivek. Jsou složeny jak ze svastických symbolů, tak z oberegů a ornamentů, znázorňujících přírodní nebo vesmírné síly.

Již slovo Svastika je čistě slovanského původu a vyjadřuje „Energii přicházející z Nebes“. Tedy jde o kosmické vzory či zářiče, napojující nás na danou inteligentní sílu Vesmíru a bytostí za ni stojících. Zvláště významné jsou oberegy, které zajišťují energetickou ochranu člověka.

Zmíněné grafické symboly se vhodně kombinovaly do výšivek a často složitých složených vzorů, které byly vytvářeny pro určitý záměr. Mohly chránit slovanského bojovníka, zřece při védském obřadu, řemeslníka při práci nebo podporovat a chránit matku s dítětem.

Z oblečení nejdůležitější byla mužská a ženská košile, šitá ručně z přírodních materiálů, neboť byla nejblíže k tělu. Takřka byla bytostně spojena se svým majitelem a doplňovala energetickou ochranu jeho neviditelných těl před vnějším nebezpečím, podporovala ho ve svém poslání a propojovala s inspirací a vedením našich Bohů.

Podrobněji je o významu slovanského oblečení uvedeno v následujícím videu.

 

Přednáška „Význam ornamentu a svastiky ve slovanském životě a odívání“

Záznam je natočen ze Slovanského sněmu na Valašsku 2017 (25.března 2017).

 IMG_1636 zeny ve slovanskem obleceni

Ženy ve slovanském oblečení (Slovanský sněm na Valašsku 2017)

Share Button