Ušití košile

Košile pro muže

Nejprve popíšeme postup pro ušití mužské košile, a pak následuje postup pro ženskou košili. Mužská košile se dříve šila z rovných dílů, které nebyly přizpůsobeny tvaru těla. Košile byla velmi dlouhá a tak zastupovala i spodní prádlo. Látka byla lněná nebo konopná. Dnes vzhledem k obtížnosti jejich sehnání můžeme použít čistou bavlnu, například kanabu.

Mužská košile

Široké rukávy jsou u zápěstí založeny, tj. bez manžetky tedy bez knoflíčku nebo svazování. Límeček u původních střihů nebyl a byl zde pouze široký oválný otvor pro hlavu s rozparkem.

Košile pro běžné nošení mohla mít i jinou barvu, než bílou. Konce všech otvorů košile se obšila červeným pruhem látky. Všechny spoje (švy) se obšívaly červenou nití. Právě červená barva chránila tyto otvory (pro hlavu, ruce a trup) a spoje proti proniknutí negativních sil k fyzickému tělu.

Pro výjimečné příležitosti, svátky a slavnosti, se bílá košile začala zdobit. Zdobení spočívalo v prošití záhybů, tedy vytvoření tzv. sámků, které byly buď ozdobně vyšity, nebo doplněny krepinkou (stočenou ozdobnou šňůrkou). Někdy se našíval doprostřed úzký a po každé straně široký pruh jemné bílé výšivky, která se později podkládala červeným nebo modrým saténem.

Kolem krku byla též bohatá výšivka a na hrudi, někdy na levé straně, byla osobní oberegová výšivka. Tato výšivka na hrudi představovala poslání duše a mohla se na košili vyšít až v okamžiku, kdy si jedinec toto své jedinečné poslání své duše uvědomil. Podrobnější popis ochranných a osobních výšivek najdete v článku Základní prvky slovanské košile.

Postup ušití košile

Nejprve je potřeba nastříhat látku. Protože jde o košili poměrně volnou, není většina rozměrů kritická. Obecně na obrázku by rozměry měly odpovídat dospělému muži. Pokud by šlo o menší postavu, použijeme rozměry v závorce.

Střih a sešití košile

Střih a sešití košile

Pro jistotu si odměřte si délku rukávu a to od středu krku. Rukáv může být raději i delší, protože přebytečná délka rukávu se jednoduše založí popř. větší přebytek se odstřihne.

Obrázek ukazuje jak jednotlivé díly vystřihnout, tak je vodítkem i pro sešití všech dílů dohromady.

Otvor pro hlavu je potřeba ušít dříve, než k sešití dílů dojde – je to výrazně pohodlnější. Proto po vystřižení všech dílů nejprve ušijte vyztužovací lem kolem krku, což je v následujícím textu.

Nejvíce pečlivosti a zručnosti si vyžaduje zvládnout vyztužovací lem kolem krku. Připomenu, že se skládá ze dvou dílů: líce samotné košile a lemu, který se samostatně vystřihne a pak na líc košile přišije. Opracuje, převrátí na rub košile a znovu přišije.

Následující obrázky popisují postup práce. Všimněte si i toho, že střed otvoru pro hlavu není přesně na vrcholu košile, nýbrž je posunut dopředu (posunuté osy jsou vyznačeny na obrázku).

Otvor pro krk (při zvětšení obrázku je v měřítku 1:1)

Otvor pro krk (při zvětšení obrázku je v měřítku 1:1)

Lem kolem krku

Lem kolem krku

Pokud byste otvor pro krk šili poprvé, lze si postup ujasnit z následujících videí z ruského internetu:

 

Košile pro ženy

Ženská košile

Ženská košile

Mezi základní části ženského oděvu patřila košile. Základem ženského oblečení je rubáč (košile) z konopného nebo lněného plátna od pasu rozšířený, nošený přímo na těle.

Košile byla dlouhá, sahala po kolena, někdy až k lýtkům, rovně střižená. Ramena se vyztužovala velkými kusy plátna. Košile se oblékala přes hlavu a stahovala se dle potřeby šňůrkou u krku.

Později se již objevuje košile zapínací u krku. Zmizelo také vyztužení a délka se zkrátila výhradně po kolena.

Hladké rukávy se všívaly stejně jako u mužské sváteční košile se švem na rameni. U mladších žen bývá běžný čtyřhranný výstřih, vpředu zapínání na 3-4 knoflíčky, na náprsence sámky. Ve svátek se nosily košile bohatě vyšívané drobným vzorem na rukávech s úzkým límečkem. Všední košile byly vyšity barevnou nití.

Postup šití je v podstatě stejný, jako u mužské košile. Liší se však rozměry – ženy mají košile delší. Podle pohodlí nejčastěji po kolena. Spodní část košile (podolek) se rozšiřuje a je zde vložen klín. Složení resp. sešití košile je na obrázku.

Střih a sešití košile

Střih a sešití košile

 

Související stránky

Share Button