Česko-ruské diskuzní fórum

Memorandum o porozumění mezi Ústavem mezinárodních vztahů (ÚMV) a Moskevským státním institutem mezinárodních vztahů (MGIMO) o založení Česko-ruského diskusního fóra bylo podepsáno v rámci návštěvy prezidenta Miloše Zemana v Rusku 22. listopadu 2017 v Moskvě.
Diskusní fórum má být platformou umožňující široký, otevřený a konstruktivní dialog a rozvoj mezilidských kontaktů v oblasti dvoustranných vztahů. Memorandum slavnostně podepsali rektor MGIMO Anatolij Vasiljevič Torkunov a ředitel ÚMV Petr Kratochvíl.

Fórum zprostředkovává otevřenou výměnu názorů mezi experty a akademiky obou zemí a bude proto neveřejné. Uskuteční se 7. června za účasti 10 – 15 expertů z každé strany. Výstupy z jednání budou poté oznámeny po jeho skončení.

V letošním roce bude tématem spolupráce v oblasti vzdělávání, a to jak současný stav akademické práce, tak i stav studentské nebo vědecké mobility. Opomenut nebude ani stav výuky ruštiny/češtiny či aktuální problémy akademického vzdělání jako je financování, akreditace aj.

ČR v rámci této problematiky usiluje o rozšíření možností studentské mobility, vědecké výměny, anebo například podporu výuky češtiny v Ruské Federaci.

Dalším diskusním tématem jsou významná výročí v našich vzájemných vztazích, zhodnocení výsledků historiografického zkoumání těchto událostí na obou stranách a v neposlední řadě možnost lepšího přístupu do ruských archivů pro naše badatele.

Zdroj: Novinka 06.06.2018, Ústav mezinárodních vztahů, v. v. i | www.iir.cz/article/cesko-ruske-diskuzni-forum

Share Button
Příspěvek byl publikován v rubrice Aktuality odjinud se štítky . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.