Hovoří opravdu naštvaný zemědělec. V Bruselu se třesou okna

EU: V Evropě mezi zemědělci narůstá nevraživost vůči odborům a zemědělským svazům. Naštvaný italský zemědělec stojící za organizací Zrazení zemědělci pro server Politico uvedl, že Itálie má ty „nejzkorumpovanější zemědělské odbory v Evropě“, se zemědělským svazem Coldiretti na prvním místě. Prezident svazu Coldiretti tvrdí, že na vině je Brusel a protestovat by se mělo tam. Mezitím se v Miláně promenuje kráva. Situace se nelepší ani v Nizozemsku.

„Zemědělci v Itálii jsou zaprodáni,“ řekl pro Politico italský farmář Danilo Calvani z organizace Zrazení zemědělci (Betrayed Farmers C.R.A.). Calvani stojí v čele nových radikálních hnutí stavějících se proti zavedeným evropským zemědělským svazům a plánuje v rámci posledního protestu proti vládě premiérky Giorgie Meloniové obsadit římské antické sportoviště Cirkus Maximus. „Existuje vážné riziko, že drobní zemědělci zmizí z jednoho okamžiku na druhý,“ vyjádřil své obavy zemědělec Calvani.

Italští zemědělci protestují proti byrokracii, proti levnému dovozu ze zemí mimo Evropskou unii a proti vysokým cenám pohonných hmot už více než týden. Zemědělci z Toskánska, zamířili na jih k hlavnímu městu, vyvěsili italské vlajky a nesli ručně psané nápisy s hesly jako „Žádný zemědělec, žádné jídlo“, informuje agentura Reuters. V Římě jely traktory okolo Kolosea, centrem Milána byla v rámci protestu vedena kráva.

Zemědělci od začátku roku 2024 protestují i v Německu, v Nizozemsku a ve Francii. Velký protest se chystá na pondělí i v Praze.

Čím dál tím více hlasů je namířeno i proti zemědělským svazům a odborovým organizacím. Server Politico uvedl, že ministerstva zemědělství jsou povinna jednat s německým Svazem zemědělců (DBV), francouzským FNSEA a italským Coldiretti, tedy pokud nechtějí, aby jim byl „hnůj kydán na práh“.

Proti italské odborové organizaci Coldiretti se ohradil i italský zemědělec Calvani. „Máme nejzkorumpovanější zemědělské odbory v Evropě, a první v řadě je Coldiretti. Slouží svým osobním zájmům, spojují se s nadnárodními společnostmi a uzavírají dohody, aby se vykrmili,“ shrnul vážnost situace z pohledu zemědělce. Sdružení Zrazení zemědělci během protestu pálilo vlajky zemědělské organizace Coldiretti. Obviňují ji mimo jiné ze zvýhodňování velkých vlastníků půdy před drobnými zemědělci.

Situaci nepomohlo, že si premiérka Giorgia Meloniová k jednání minulý týden pozvala právě zástupce Coldiretti a dalších čtyř odborových svazů, z nichž ani jeden protesty nevedl. Pro protestující se toto setkání stalo důkazem, že vláda fandí lobbistickým skupinám. „Co dělá vláda? Místo aby s námi mluvila, jde si promluvit se samotnými utlačovateli,“ stěžoval si Calvani.

Prezident spolku Coldiretti Ettore Prandini vinu hází na Brusel. Pro Politico sdělil, že se již setkal s předsedkyní Evropského parlamentu Robertou Metsolaovou a s komisařem pro zemědělství, polským politikem Januszem Wojciechowskim. „Sem je třeba přenést protest,“ upozornil prezident spolku.

Situace nahrává pravici

Italský ministr dopravy a předseda pravicového hnutí Liga Matteo Salvini byl jedním z prvních lídrů strany, který protestující italské zemědělce navštívil. „Liga je a vždy bude na straně italských zemědělců proti hloupostem, které si vybral Brusel,“ ubezpečil protestující zemědělce.

V Nizozemsku se čím dál tím víc radikalizuje svaz Obranné síly zemědělců (Farmers Defence Force), který se staví oproti tradičnímu odborovému svazu LTO. „V posledních zhruba pěti letech jsme byli svědky rostoucí fragmentace zájmového zastoupení zemědělců,“ řekl Politico docent potravinářské a zemědělské politiky na univerzitě ve Wageningenu Jeroen Candel. „Tradičně LTO vždy musela balancovat mezi všemi regiony Nizozemska.“ Obranné síly zemědělců podle něj mají „úzké vazby na krajní pravici“.

Dnes se například zemědělci z Obranné síly vydali s traktory protestovat v nizozemské provincii Drenthe na krajský úřad. „Někteří z nich si s sebou přinesli kbelíky, do kterých se přes kejdovou nádrž vylévá hnůj,“ uvedlo hnutí na instagramu.

ZDROJ: PL

~~~

Zdroj: https://cz24.news/hovori-opravdu-nastvany-zemedelec-v-bruselu-se-tresou-okna


Vysvětlení protestů českých zemědělců ve třech minutách. Doražte do Prahy 19. 2. 2024!

Share Button
Příspěvek byl publikován v rubrice Aktuality odjinud se štítky , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.