Ukrajinský majdan 2014 a jeho podpora americkou CIA a britskou rozvědkou MI6

Množství amerických agentů na Ukrajině, 12 základen na hranici s Ruskem, sabotáže v Doněcku, příprava války proti Rusku – šokující článek od The New York Times!

USA / UKRAJINA: Množství amerických agentů na Ukrajině, síť společně vybudovaných základen či pomoc s plánováním útoků na ruské jednotky. Tak v době ruské agrese vypadá úzká spolupráce mezi ukrajinskými složkami a americkými rozvědkami v čele s Ústřední zpravodajskou službou (CIA), uvádí deník The New York Times (NYT). V rozsáhlé nedělní reportáži popsal, jak se partnerství v roce 2014 rodilo a jak se postupně stalo pro obě strany nepostradatelné.

List jej označuje za jeden ze základních pilířů ukrajinské obrany v plnohodnotné válce, kterou před dvěma lety spustila ruská invaze. Zároveň uvádí, že z Ukrajiny, jejíž tajné služby byly dlouho považované za nedůvěryhodné, se stal klíčový partner Washingtonu v konfrontaci s Moskvou.

NYT nové podrobnosti o tajné spolupráci Američanů s Ukrajinci přinesl na základě více než 200 rozhovorů s bývalými a současnými činiteli. „Bez nich bychom neměli šanci odolávat Rusům, nebo je porazit,“ řekl o partnerství s Američany Ivan Bakanov, který v době zahájení ruské invaze vedl ukrajinskou tajnou službu SBU.

Dva roky po invazi se nad budoucností této spolupráce vznášejí otazníky za situace, kdy Republikánská strana v americkém Kongresu blokuje vyčlenění dalších peněz na podporu Ukrajiny. Ve snaze uklidnit ukrajinské lídry minulý týden Ukrajinu znovu navštívil ředitel CIA William Burns, píše NYT, podle kterého to byla už jeho desátá cesta do napadené země za poslední dva roky.

CIA na Ukrajině podle deníku podporuje síť špionážních základen, která zahrnuje i 12 tajných stanovišť podél hranic s Ruskem. Americká rozvědka pro ně dodala část vybavení a její agenti pomáhali s instalací zařízení pro shromažďování zpravodajských informací.

Sdílení takovýchto poznatků je podstatou americko-ukrajinského partnerství, popisuje NYT. CIA nebo jiné americké složky pomáhají Ukrajincům sledovat pohyb Rusů a provádět cílené útoky. Nejméně v jednom případě také podle nejmenovaného ukrajinského zdroje CIA poskytla SBU informace, které pomohly překazit ruský útok na ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského.

Na odhalení dnes reagoval Kreml, který uvedl, že spolupráce mezi CIA a ukrajinskými složkami je známou věcí. Úřad ruského prezidenta Vladimira Putina podle agentury Reuters dodal, že tato podpora začala už před rokem 2014.

NYT uvádí jako zlomový bod začátek roku 2014, kdy nový šéf SBU Valentyn Nalyvajčenko po svržení proruského ukrajinského prezidenta Viktora Janukovyče požádal CIA a také britskou rozvědku MI6 o pomoc s přestavbou své instituce. Ukrajinci si poté dokázali získat důvěru Američanů a na začátku roku 2016 už „partnerství bylo skutečné“.

CIA v té době začala na Ukrajinu posílat špionážní vybavení a ve dvou evropských městech zahájila výcvik ukrajinských rozvědčíků, píše NYT. Cílem bylo naučit je, jak si osvojovat falešnou identitu nebo shromažďovat utajované informace v Rusku i v jiných zemích. Výcvik jiné jednotky se zaměřoval na zabavování ruských komunikačních zařízení, přičemž součástí tohoto programu byl i současný šéf ukrajinské vojenské rozvědky Kyrylo Budanov.

Američané mezitím začali od Ukrajinců dostávat tolik materiálu, že ho tým CIA v Kyjevě zprvu nezvládal zpracovávat. „Vztahy byly jen a jen silnější, protože obě strany v tom viděly přínos, a americká ambasáda v Kyjevě… se stala nejlepším zdrojem informací, signálů a všeho dalšího o Rusku,“ řekl bývalý vysoce postavený americký činitel.

Po ruské invazi v roce 2022 americká vláda zvrátila předešlé stanovisko a povolila tajným službám poskytovat Ukrajině informace pro plánování útoků na Rusy na ukrajinském území. Malá skupina agentů CIA na Ukrajině zůstávala i v době invaze a po odražení prvotního útoku na Kyjev se Američané vrátili do metropole, načež CIA do země vyslala „spousty“ nových pracovníků.

Šéf americké tajné služby Burns nedávno v eseji publikovaném v americkém časopisu Foreign Affairs uvedl, že americká podpora Ukrajiny musí pokračovat. Její zastavení by podle něj představovalo „vlastní gól historických rozměrů“.

The New York Times zveřejnil dlouhý článek o práci CIA na Ukrajině. Soudě podle toho, americké zpravodajské služby začaly zvyšovat svou přítomnost na Ukrajině ihned po vítězství na Majdanu v roce 2014.

Valentin Nalyvajčenko, který byl po vítězství na Majdanu v roce 2014 jmenován šéfem SBU, zavolal hned první den v práci CIA a britské Mi-6 a nabídl jim „tripartitní partnerství“. Ale Američané byli opatrní a říkali, že už měli příklad, když byla CIA vyhoštěna z Ukrajiny.„Během svého předchozího působení ve funkci šéfa rozvědky pan Nalyvajčenko zahájil podobné partnerství s CIA, které se rozpadlo, když se země obrátila zpět k Rusku,“ píše se v článku o Juščenkově období.

Přesto šéf zpravodajské služby John Brennan tajně přijel do Kyjeva a setkal se s Nalyvajčenkem. Článek tvrdí, že Američané zpočátku kladli na spolupráci s Ukrajinou řadu podmínek. „Pravidla zakazovala zpravodajským agenturám poskytovat Ukrajině jakoukoli podporu, u které by se dalo ‚rozumně očekávat‘, že bude mít smrtící následky,“ píše se v článku.

Druhá klíčová osoba, se kterou CIA spolupracovala, je v článku jmenována jako kontrarozvědka Valerij Kondraťjuk, který vedl Hlavní ředitelství rozvědky ministerstva obrany. Měl rozsáhlé osobní vazby v CIA a jel se seznámit s budoucím šéfem americké stanice v Kyjevě, přezdívaným Santa Claus, píší noviny.

Kondraťjuk přesvědčil Američany, aby převedli funkce náboru Rusů na ukrajinskou rozvědku. „Pro Rusa, aby se nechal naverbovat Američanem, znamená spáchat absolutní, nejvyšší zradu a velezradu. Ale aby se Rus nechal naverbovat Ukrajincem, je to jen rozhovor mezi přáteli u sklenice piva,“ řekl Kondraťjuk.

Hlavní zpravodajské ředitelství bylo od té doby zcela reformováno pod dohledem Američanů, jak o tom již psala média. CIA zároveň školila ukrajinské zpravodajské důstojníky, jak se přesvědčivě vydávat pod falešnou identitou a krást tajemství z Ruska a dalších zemí. Školení probíhalo v Evropě. Vycvičení agenti byli vysláni na 12 předsunutých základen poblíž ruských hranic, odkud řídili svou síť agentů v Ruské federaci.

Jednou z funkcí základen bylo zahájení partyzánské války na Ukrajině v případě války s Ruskem. Tyto funkce byly částečně implementovány v Chersonské oblasti, kdy ukrajinské skupiny začaly zabíjet jednotlivé příznivce Ruské federace, kteří přešli na její stranu. Od roku 2016 navíc základny začaly instalovat zařízení pro sběr zpravodajských informací – od poslechu ruského vysílání až po sledování ruských špionážních satelitů.

Spojené státy zároveň neumožnily ukrajinským speciálním službám násilné akce proti Rusům, a to i na Krymu. Článek píše o známé akci Hlavního zpravodajského ředitelství na poloostrově, po které byl Kondraťjuk vyhozen z funkce a Biden zavolal Porošenkovi a požadoval, aby Rusy neprovokovali. Iniciátorem akce byl podle NYT Kondraťjuk. Poprvé byl cíl této mise pojmenován – zaminovat letiště.

„Ukrajinští špióni zjistili, že ruští vojáci rozmístili na letišti na Krymském poloostrově útočné vrtulníky, pravděpodobně za účelem zorganizování překvapivého útoku. Generál Kondraťjuk se rozhodl vyslat na Krym tým, aby na letiště umístil výbušniny, aby mohly být odpáleny, kdyby Rusko zaútočilo,“ píše se v článku. Ale útok, který i spoluorganizoval budoucí šéfa GUR Budanov byl poražen a Bílý dům „zuřil“.

Připomeňme, že v roce 2020 zveřejnil Andrij Derkač nahrávku rozhovoru údajně mezi Porošenkem a Bidenem, kde Biden kritizoval operaci na Krymu. Poté ukrajinské speciální služby vyhodily do vzduchu výtah s Rusem Arsenem Pavlovem, který bojoval za „DPR“. Akci provedli členové „Pátého ředitelství“ – skupiny vycvičené CIA. Americké úřady o akci také nevěděly, tvrdí článek.

Dále vyřadili Michaila Tolstyča. „Skupina ukrajinských agentů nainstalovala do budovy na okupovaných územích bezpilotní přenosný raketomet, který se nacházel přímo naproti kanceláři velitele povstalců Michaila Tolstyče, známějšího jako Givi.“ Pomocí dálkové spouště vypálili z granátometu, jakmile Givi vstoupil do jeho kanceláře, uvedli američtí a ukrajinští představitelé.

Rusové odpověděli zabitím šéfa elitního ukrajinského oddílu 2245 Maxima Šapovala. „Byl na cestě na schůzku s důstojníky CIA v Kyjevě, když jeho auto explodovalo. Na plukovníkově pohřbu stála americká velvyslankyně na Ukrajině Marie Jovanovič ve smutku vedle šéfa CIA,“ píše se v článku.

Po vypuknutí totální války se spolupráce s CIA prudce rozšířila – speciální služba se zabývá cílením ukrajinských úderů a poskytuje ukrajinským ozbrojeným silám další informace.

Ale otázka, kterou nyní někteří ukrajinští zpravodajští důstojníci pokládají svým americkým protějškům, je, zda je CIA nyní opustí, když Spojené státy přestaly poskytovat Ukrajině finanční prostředky. „To se stalo dříve v Afghánistánu a nyní se to stane na Ukrajině,“ řekl vysoký ukrajinský důstojník. K tomu mluvčí CIA řekl k článku, že „závazek USA bude pokračovat“.

Překlad: ČTK

~~~

Zdroj: https://cz24.news/mnozstvi-americkych-agentu-na-ukrajine-12-zakladen-na-hranici-s-ruskem-sabotaze-v-donecku-priprava-valky-proti-rusku-sokujici-clanek-od-the-new-york-times

Share Button
Příspěvek byl publikován v rubrice Aktuality odjinud se štítky , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.