Maďarsko viní z požáru katedrály Notre-Dame apokalyptickou ztrátu hodnot Francie

Svět | 19:58 17.04.2019

Toto pondělí byla ikonická pařížská památka zasažena ničivým požárem. Oheň zničil dvě třetiny střechy starobylé katedrály, její hodiny a 91 metrů vysokou věž.

Maďarský místopředseda vlády Zsolt Semjén označil požár v katedrále Notre-Dame v Paříži za tragický symbol apokalyptické ztráty hodnot, které jsme svědky v západním světě, uvádí AP a cituje výňatek z rozhovoru, který bude v maďarských zprávách na Hir TV odvysílán příští týden.

Podle Semjéna za tento požár nese velkou odpovědnost také francouzská světská a proti církevní politika.

„Možná Bůh dovolí, aby tato tragédie byla znakem, který otřese francouzským národem, nejen co se týče rekonstrukce katedrály, ale také z hlediska vlastní národní hrdosti, vlastní historie, vlastní francouzskosti a vlastního křesťanství,“ řekl další maďarský politik, který je také šéfem Maďarské křesťanské demokratické strany.

Semjén poznamenal, že Budapešť bude zvažovat otázku finanční pomoci na obnovu katedrály Notre-Dame, ale dodal, že Francie je bohatou zemí a že prezident Emmanuel Macron oznámil záměr Paříže obnovit kultovní katedrálu. Macron označil požár za hroznou tragédii a slíbil, že obnoví Notre-Dame do pěti let.

Notre-Dame je největší příklad starověké francouzské gotické architektury, v pondělí večer začalo v katedrále hořet, hasiči požár uhasili až v úterý ráno. Katedrála byla postavena mezi 12. a 14. stoletím, byla místem královských svateb, korunovací a pohřbů oficiálních francouzských osoby po mnoho staletí, stala se jednou z nejvýznamnějších památek francouzského hlavního města. V současné době v katedrále probíhaly opravy. Úřady se domnívají, že požár vznikl neúmyslně.

Maďarsko a Francie se opakovaně setkávají s otázkou evropské identity a vnímané hrozby, kterou pro křesťanské dědictví kontinentu představuje velký počet migrantů. Začátkem letošního roku maďarský premiér Viktor Orbán nazval prezidenta Macrona vůdcem proimigračních sil a slíbil, že proti němu bude bojovat. Maďarsko a řada dalších zemí střední a východní Evropy odmítly kvóty EU pro migranty, které vedly ke kritice a hrozbám sankcí z Bruselu, Paříže a Berlína.

Zdroj: https://cz.sputniknews.com/svet/201904179663571-madarsko-vini-z-pozaru-katedraly-notre-dame-apokalyptickou-ztratu-hodnot-francie

Share Button
Příspěvek byl publikován v rubrice Aktuality odjinud se štítky . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.